Šalvia lekárska

Salvia officinalis
Hluchavkovité (Lamiaceae), Salvia officinalismedonosná, okrasná
Salvia officinalispri zápaloch hrdla a ďasien

Salvia officinalispri zápaloch hrdla a ďasienĽudové názvy: babie brucho, šalfia, rapaňa, kadidelník, babí rúcho, pikát, šariatka


Salvia officinalispri zápaloch hrdla a ďasienĽudové názvyOpis

Šalvia lekárska je 20 až 70 cm vysoký, krátko rozkonárený, trváci, silno aromatický poloker s plstnatými šedo zelenými listami. Obľubuje slnečné stanovište, suché, dobre priepustné a vápnité pôdy s dostatkom živín. Kvitne v júni až júli prevažne fialovými, ale aj bielymi a ružovkastými kvetmi. Rastliny často striháme, aby si udržali hustý kríčkovitý rast. Zbierame listy a mladú vňať tesne pred kvitnutím, za suchého počasia, najlepšie dopoludnia. Šalvie je taktiež viacej druhov, napríklad zaujímavé sú "Salvia Tricolor" so zeleno červenkastými listami s bielym okrajom, alebo "Salvia Purpurea" s efektným purpurovo zeleným listom a taktiež "Salvia Icterina" so zlatožltými listami a jemnejšou vôňou.
Salvia officinalispri zápaloch hrdla a ďasienĽudové názvyOpisRozmnožujeme ju na jar priamym výsevom do pôdy, alebo predpestovaním priesad v parenisku. Taktiež, a to hlavne pri hybridných kultivaroch - na jar, alebo na jeseň delením starších trsov, alebo stonkovými odrezkami.

Šalvia lekárska

Kuchynské využitie: má ostrú, korenistú až štipľavú vôňu a chuť. Používame hlavne mladé koncové výhonky rastlín. Čerstvými, ale i sušenými lístkami koreníme jahňacinu, baraninu, teľacinu, hydinu i ryby. Dochucujeme ňou maslo, syr, nátierky, cibuľovú polievku, dusené rajčiaky, pečienku, rôzne plnky alebo i pečené zemiaky. S rozmarínom dodáva zaujímavú chuť mäkkým syrom a maslu. V kuchyni južnej Európy je šalvia najpoužívanejšou koreninou a zložkou väčšiny koreninových zmesí.

Šalvia lekárska/xmedia/bylinky/Salvia/Kvetsalvieweb.jpg

Šalvia lekárska/xmedia/bylinky/Salvia/Kvetsalvieweb.jpg

Kuchynské využitie:Liečivé vlastnosti: Názov šalvia pochádza z latinského slova šalviasalvia znamenajúceho "liečiť". Šalvia má silný proti bakteriálny účinok, osvedčený pri všetkých chorobách ústnej dutiny a hrdla, výborne sa uplatňuje pri zápale ďasien a paradentóze. Silica má dezinfekčné, utišujúce účinky pre ktoré sa pridáva do zubných pást a ústnych vôd. Pravidelným potieraním si zubov listami šalvie docielime vybielenie zubov. Čaj zo šalvie odstraňuje nočné potenie a pomáha pri pracovnej preťaženosti a nervozite. V ľudovom liečiteľstve sa využíva pri ťažkostiach v klimaktériu (potenie, návaly horúčav, migréna), pri silnej menštruácii na podporenie pružnosti maternice. Pri užívaní vo vyšších dávkach vyvoláva kŕče podobné epileptickým.

Šalvia lekárska/xmedia/bylinky/Salvia/Kvetsalvieweb.jpg

Šalvia lekárska/xmedia/bylinky/Salvia/Kvetsalvieweb.jpg