Repík lekársky

Agrimonia eupatoria
(Rosaceae)
Agrimonia eupatorialiečivá sila na všetko a pre všetkých

Agrimonia eupatorialiečivá sila na všetko a pre všetkýchĽudové názvy: útrobník, boží bič, konopec, stonček, repíček, varkočky panny Márie


Agrimonia eupatorialiečivá sila na všetko a pre všetkýchĽudové názvyOpis

Repík lekársky je trvácna bylina vysoká 50 - 100 cm. Celá rastlina je nápadne chlpatá. Z prízemnej ružice zúbkatých zelených listov vyrastá stonka s postupne sa zmenšujúcimi listami. Vrchná časť stonky je je zakončená súkvetiami malých, žltých päťpočetných kvetov. Majú príjemnú jablkovú vôňu. Repík lekársky kvitne od júna do augusta. Repík je rastlina teplo i suchomilná. Preto obľubuje slnečné stanovište. Pôda mu vyhovuje ľahšia až stredná, hlinito piesočnatá. Rozmnožuje sa semenami, alebo delením starších trsov. Semená niekedy klíčia až pol roka. Rastie bežne vo voľnej prírode.

Repík lekársky

Liečivé účinky: Repík lekársky je prastarou liečivou rastlinou, ktorá má veľmi široké využitie. Zvonka používame repík vo forme obkladov napríklad na popáleniny, zle hojace sa rany, zastavenie krvácania, kožné ochorenia. Odvar lieči predovšetkým všetky choroby vnútorných orgánov. Týka sa to pečene, žlčníku, obličiek, žalúdka, dvanástnika. Odvarom taktiež kloktáme pri bolestiach v krku a pri zápaloch dutiny ústnej. Je známe že silný odvar z repíka je ako kloktadlo vôbec najlepším liekom na presilené a inak choré hlasivky, preto sa odporúča napríklad rečníkom, učiteľom, spevákom,... Výborný je tiež repíkový kúpeľ, ktorý pomáha pri opuchnutých kĺboch, bolestiach nôh, taktiež pri hemoroidoch.

Repík lekársky/xmedia/bylinky/Repik/Repik2.jpg