Cesnak pažítkový - pažítka

Allium schoenoprasum
Ľaliovité(Liliaceae)
Allium schoenoprasumstudená kuchyňa sa nezaobíde bez pažítky


Allium schoenoprasumstudená kuchyňa sa nezaobíde bez pažítkyOpis

Trváca cibuľovitá rastlina vysoká 15-50 cm. Listy sú kopijovité, duté a vyrastajú trsovite z malých cibulí. Má svetlofialový guľovitý kvet, kvitnúci v máji až auguste. Obľubuje slnečné stanovište alebo polotieň. Vyhovuje jej stredne ťažká hlinitá pôda s dostatkom živín a vápnika.
Pažítku Allium schoenoprasumstudená kuchyňa sa nezaobíde bez pažítkyOpispestujeme priamym výsevom koncom marca až začiatkom apríla, alebo delením a rozsádzaním trsov (cibuliek) začiatkom mája.

záhon kvitnúcej pažítky

Kuchynské využitie: Vňať pažítky má mnohostranné využitie. Je neoceniteľnou hlavne v studenej kuchyni. Pridávame ju nasekanú do rôznych nátierok, syrových pomazánok, šalátov, polievok. Taktiež nám slúži ako dekorácia na chlebíčky a pod. Kvet môžeme použiť ako dekoráciu na rôzne jedlá. Tvorí tiež podstatnú zložku bylinkových masiel. V zásade ju používame všade, kde sa hodí cibuľa.

Kuchynské využitie:Liečivé vlastnosti: Pažítka je výborné stomachikum - podporuje chuť do jedla a tvorbu tráviacich štiav. Je účinná aj proti črevným parazitom a znižuje krvný tlak. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, ďalej riboflavínu, draslíka, vápnika, fosforu, sodíka, železa a beta-karoténu.