Palina pravá

Artemisia absinthium
Astrovité (Asteraceae)
Artemisia absinthiumnajhorkejšia rastlina, to je predsa palina

Artemisia absinthiumnajhorkejšia rastlina, to je predsa palinaĽudové názvy: polynka, absint, pelynÄ›k, nehrast, peluňka, veľký strieborník, záhradný čiernobyľ, pamÄ›tníček


Artemisia absinthiumnajhorkejšia rastlina, to je predsa palinaĽudové názvyOpis

Palina pravá je vytrvalá, rozkonárená rastlina, striebrosivej farby, ochlpená, dorastajúca do výšky 60-100 cm. Malé žlté kvietky vytvárajú bohaté metliny. Kvitne od júla do septembra. Rastlina je silno aromatická a výnimočne Artemisia absinthiumnajhorkejšia rastlina, to je predsa palinaĽudové názvyOpishorká. Najlepšie sa jej darí na teplom a slnečnom stanovišti, v suchšej pôde bohatej na vápnik a dusík.
Artemisia absinthiumnajhorkejšia rastlina, to je predsa palinaĽudové názvyOpishorkáRozmnožuje sa výsevom v marci až apríli do pareniska, alebo po mrazoch aj priamym výsevom. Začiatkom jesene môžeme rozmnožovať delením starších trsov, alebo koreňovými odrezkami.

Palina pravá

Využitie v domácnosti: Sušená vňať paliny je podobne ako levanduľa účinná proti bytovým moliam. Olej z paliny má repelentný účinok. Po nanesení na pokožku odháňa komáre. Čerstvé, ale i sušené strieborné listy pekne vyniknú v rôznych dekoráciách.

Využitie v domácnostiLiečivé vlastnosti: Palina sa oddávna považuje za bylinu prospešnú hlavne žalúdku a celému tráviacemu traktu. Odvar z paliny pomáha pri pokazenom alebo otrávenom žalúdku, pri chorobách pečene, žlčníka a dvanástnika, pri poruchách tvorby žalúdočnej kyseliny. V ľudovom liečiteľstve sa odporúča i ako prostriedok proti črevným parazitom. Dlhodobejšie užívanie spôsobuje absintinizmus prejavujúci sa pocitom opilosti, kŕčmi až bezvedomím! Tehotným ženám sa užívanie paliny neodporúča.

Palina pravá/xmedia/bylinky/PalinaPrava/Palinawebnavysku.jpg

Využitie v domácnostiLiečivé vlastnostiPalinové víno: Po jednom diele vňatí paliny, šalvie, levandule, majoránu a mäty piepornej, zalejeme 100 dielmi bieleho vína a necháme 8 dní v uzavretej fľaške. Víno zlejeme cez jemné sitko a užívame po 4 lyžičky denne na posilnenie žalúdka a povzbudenie chuti do jedla.