Mäta pieporná

Mentha piperita
Hluchavkovité (Lamiaceae), Mentha piperitaveľmi medonosná
Mentha piperitaosvieži dych a povzbudí organizmus

Mentha piperitaosvieži dych a povzbudí organizmusĽudové názvy: fefermica, vetrová bylina, prominca, balšam, pepĹ™ová máta


Mentha piperitaosvieži dych a povzbudí organizmusĽudové názvyOpis

Mäta pieporná je trvácna 30-100 cm vysoká rastlina s ochlpenou stonkou tmavozelenej až fialovohnedej farby. Kvitne svetlofialovými klasmi v júni až septembri. Podzemná časť pozostáva z viacerých, 5-30 cm dlhých bielych podzemkov, ktoré tesne pod povrchom vytvárajú početné bočné výbežky. Rozmliaždená dužina vonia výrazne mentolom, je chladivá a má korenistú chuť. Obľubuje teplé, vlhkejšie a mierne zatienené stanovište. Pôdu musí mať priepustnú, vápennú, bohatú na výživné látky a humus. Pre svoj expanzívny rast ju odporúčame pestovať v nádobách. Zbierame listy a vňať pred kvitnutím. Mäta má asi 600 kultivarov.
Semená mäty piepornej sú neklíčivé (sterilné), preto sa Mentha piperitaosvieži dych a povzbudí organizmusĽudové názvyOpisrozmnožuje pomocou podzemkov - poplazov, odrezkov, alebo delením.

Mäta pieporná pestovaná vo veľkej nádobe. Odporúčam !

Kuchynské využitie: Mäta pieporná má široké uplatnenie v potravinárstve, likérnictve i cukrárenstve. používa sa čerstvá i sušená vňať, a to do omáčok, jahňacích a baraních mias, zemiakov, zeleniny a zeleninových šalátov. Kombinuje sa najlepšie so šalviou, yzopom, saturejkou a estragónom. Na dochucovanie čaju je výborný mätový sirup. Mätové lístky sa taktiež pridávajú do osviežujúceho drinku s bielim rumom Kuchynské využitie:MOJITO(MOCHITO).

Na prípravu Kuchynské využitie:MOJITO(MOCHITO)MOJITA potrebujeme: 6 cl bieleho rumu, lyžičku hnedého - trstinového cukru, limetku - 2 cl šťavy i celé kúsky, ľadovú drť, čerstvú mätu a sódu na doliatie. V pohári, alebo šejkry všetko spolu dobre zamiešame a na koniec dolejeme podľa chuti sódou a ozdobíme limetkou. MOCHITONA ZDRAVIE!! Kuchynské využitie:MOJITO(MOCHITO)MOJITA:o)

Mäta pieporná pestovaná vo veľkej nádobe. Odporúčam !/xmedia/bylinky/Mata/matavkvetinacibetweb.jpg

Kuchynské využitie:MOJITO(MOCHITO)MOJITA:o)Liečivé vlastnosti: Zvyšuje telesnú kondíciu, chuť do jedla a posilňuje celú nervovú sústavu. Jej prvoradé liečebné uplatnenie je pri všetkých druhoch žalúdočných ťažkostí. Aktivizuje vylučovanie pečene a pankreasu, utišuje bolesti žlčníka a žalúdka. Podporuje tvorbu tráviacich štiav a žlče a uvoľňuje svalstvo čriev. Pomáha pri hnačke a uvoľňuje kŕče v hrubom čreve. Zastavuje zvracanie, uvoľňuje kŕče žalúdku, lieči koliky a choroby čriev. Zmierňuje plynatosť a nadúvanie. Mätová silica má dezinfekčné účinky. Používa sa pri príprave protireumatických prípravkov. Prináša úľavu pri bolestiach hlavy a migrénach. Mäta obsahuje asi 1-2 % silice v ktorej je cca 50 % mentolu. Mentol je nevyhnutnou surovinou pre výrobu zubných pást, osviežujúcich masážnych krémov, pleťových masiek. Dodáva im sviežu vôňu a pri styku s pokožkou, príjemný chladivý pocit.

Mäta pieporná pestovaná vo veľkej nádobe. Odporúčam !/xmedia/bylinky/Mata/matavkvetinacibetweb.jpg