Levanduľa úzkolistá

Lavandula angustifolia
Hluchavkovité (Lamiaceae), medonosná, okrasná
pod vankúš pre dobrý spánok, alebo do vane pre osviežujúci kúpeľ

Ľudové názvy: devanduľa, dulenka, vandelička, lavandula


Opis

Trsovitý, priamo rozkonárený trvácny vždyzelený poloker, vysoký 30-100 cm. Levanduľa má šedozelené plstnaté listy s výraznou vôňou. Zvyčajne kvitne v júni až v auguste fialkovo modrými kvetmi zoskupenými na vrcholku stonky. Je teplomilná rastlina obľubujúca slnečné polohy. Pôda jej vyhovuje ľahšia, dobre priepustná, vápenatá s dostatkom živín.
Množenie: Levanduľu môžme množiť výsevom semien, stonkovými odrezkami, delením trsov, alebo zasýpaním. Semená majú horšiu klíčivosť - pri teplote okolo 20 C, klíčia asi o tri až päť týždňov. Vysievame na jar, alebo jeseň. Odrezky dlhé 10 až 20 cm odoberáme na jar, alebo jeseň z jednoročných výhonkov.

kvitnúca levanduľa priťahuje včely

Levanduľa je ideálna k vytvoreniu voňavého živého plota. Krásne vynikne ako obruba - orámovanie bylinkovej záhrady alebo aj trávnika. Sušený kvet i vňať sa používa do vonavých vrecúšok a vonných zmesí. Vrecúško s kvetom a listami vložíme pod vankúš, kde nám navodí príjemný spánok. Vkladáme ich taktiež do šatníka, alebo skrine s potravinami. Svojou vôňou je účinná proti bytovým moliam. Levanduľa je jedna z mála byliniek, ktoré si uchovávajú arómu po vysušení a ideálne sa dá využiť pre POTPOURRI. Zbierame kvety, alebo celú vňať s kvetmi, vždy na začiatku kvitnutia za suchého počasia, keď rastlina obsahuje najviac aromatických látok. Výťažky z levanduľe bývajú častou prísadou v parfumérii.

Kvet levandule

Kuchynské využitie: Levanduľa má horko-aromatickú vôňu. V malých množstvách ju používame na korenenie pečeného mäsa, rybích pokrmov a šalátov so zeleninou, taktiež ňou dochucujeme zaváraniny.

Liečivé účinky: Z jej širokej škály uplatnenia, slúži dnes hlavne v prvom rade pri ťažkostiach nervového pôvodu. Čaj z levandule pomáha pri nespavosti, nervovej slabosti, návaloch krvi a bolestiach hlavy. Užíva sa taktiež pri reume. Levanduľový olej je asi najobľúbenejšou prísadou relaxačného kúpeľa. Latinský názov levanduľe je odvodený od slova LAVARE - umývať. Levanduľový kúpeľ, s pridaním rozmarínu, zlepšuje krvný obeh a celkovo oživuje organizmus. Olej z levanduľe sa využíva v aromaterapii.

Levanduľa úzkolistá Levanduľa dentala (strihanolistá)