Levanduľa úzkolistá

Lavandula angustifolia
Hluchavkovité (Lamiaceae), Lavandula angustifoliamedonosná, okrasná
Lavandula angustifoliapod vankúš pre dobrý spánok, alebo do vane pre osviežujúci kúpeľ

Lavandula angustifoliapod vankúš pre dobrý spánok, alebo do vane pre osviežujúci kúpeľĽudové názvy: devanduľa, dulenka, vandelička, lavandula


Lavandula angustifoliapod vankúš pre dobrý spánok, alebo do vane pre osviežujúci kúpeľĽudové názvyOpis

Lavandula angustifoliapod vankúš pre dobrý spánok, alebo do vane pre osviežujúci kúpeľĽudové názvyOpis

Trsovitý, priamo rozkonárený trvácny vždyzelený poloker, vysoký 30-100 cm. Levanduľa má šedozelené plstnaté listy s výraznou vôňou. Zvyčajne kvitne v júni až v auguste fialkovo modrými kvetmi zoskupenými na vrcholku stonky. Je teplomilná rastlina obľubujúca slnečné polohy. Pôda jej vyhovuje ľahšia, dobre priepustná, vápenatá s dostatkom živín.
Lavandula angustifoliapod vankúš pre dobrý spánok, alebo do vane pre osviežujúci kúpeľĽudové názvyOpisMnoženie: Levanduľu môžme množiť výsevom semien, stonkovými odrezkami, delením trsov, alebo zasýpaním. Semená majú horšiu klíčivosť - pri teplote okolo 20 C, klíčia asi o tri až päť týždňov. Vysievame na jar, alebo jeseň. Odrezky dlhé 10 až 20 cm odoberáme na jar, alebo jeseň z jednoročných výhonkov.

kvitnúca levanduľa priťahuje včely

Levanduľa je ideálna k vytvoreniu voňavého živého plota. Krásne vynikne ako obruba - orámovanie bylinkovej záhrady alebo aj trávnika. Sušený kvet i vňať sa používa do vonavých vrecúšok a vonných zmesí. Vrecúško s kvetom a listami vložíme pod vankúš, kde nám navodí Levanduľapríjemný spánok. Vkladáme ich taktiež do šatníka, alebo skrine s potravinami. Svojou vôňou je účinná proti bytovým moliam. Levanduľa je jedna z mála byliniek, ktoré si uchovávajú arómu po vysušení a ideálne sa dá využiť pre POTPOURRI. Zbierame kvety, alebo celú vňať s kvetmi, vždy na začiatku kvitnutia za suchého počasia, keď rastlina obsahuje najviac aromatických látok. Výťažky z levanduľe bývajú častou prísadou v parfumérii.

kvitnúca levanduľa priťahuje včely/xmedia/bylinky/Levandula/Levanduladetail1.jpg

Levanduľapríjemný spánokKuchynské využitie: Levanduľa má horko-aromatickú vôňu. V malých množstvách ju používame na korenenie pečeného mäsa, rybích pokrmov a šalátov so zeleninou, taktiež ňou dochucujeme zaváraniny.

Levanduľapríjemný spánokKuchynské využitie:Liečivé účinky: Z jej širokej škály uplatnenia, slúži dnes hlavne v prvom rade pri ťažkostiach nervového pôvodu. Čaj z levandule pomáha pri nespavosti, nervovej slabosti, návaloch krvi a bolestiach hlavy. Užíva sa taktiež pri reume. Levanduľový olej je asi najobľúbenejšou prísadou relaxačného kúpeľa. Latinský názov levanduľe je odvodený od slova LAVARE - umývať. Levanduľový kúpeľ, s pridaním rozmarínu, zlepšuje krvný obeh a celkovo oživuje organizmus. Olej z levanduľe sa využíva v aromaterapii.

kvitnúca levanduľa priťahuje včely/xmedia/bylinky/Levandula/Levanduladetail1.jpg kvitnúca levanduľa priťahuje včely/xmedia/bylinky/Levandula/Levanduladetail1.jpg