Bazalka pravá

Ocimum basilicum
Hluchavkovité (Lamiaceae), Ocimum basilicummedonosná
Ocimum basilicumnenahraditeľná kuchynská bylinka

Ocimum basilicumnenahraditeľná kuchynská bylinkaĽudové názvy: bazalička, bazalienka, bazalika, štubrík


Ocimum basilicumnenahraditeľná kuchynská bylinkaĽudové názvyOpis
Jednoročná, priamo rozkonárená bylina dorastajúca do výšky 20-60 cm. Kvitne bielymi až červenkastými kvetmi od júna do augusta. Vyžaduje hlboké, veľmi výživné a priepustné pôdy s dostatkom vlahy. Pestujeme ju na slnečnom a teplom stanovišti chránenom pred vetrom. Bazalka je veľmi vhodná na pestovanie v interiéri. Existuje mnoho kultivarov. Najbežnejšie sa u nás pestuje bazalka s veľkými zelenými listami ako "Dark green", ďalej malolistá "Compakt" alebo kultivar s purpurovými listami ako napríklad "Purple opal".
Ocimum basilicumnenahraditeľná kuchynská bylinkaĽudové názvyOpisRozmnožujeme ju jarným výsevom v teplom parenisku (sklenníku) už vo februári. Ak si chceme bazalku vypestovať v byte, začíname s výsevom v druhej polovici marca. Semená klíčia o 8 až 14 dní. Po vzídení umiestnime kvetináč na južné slnečné okno. Rastlinky však chránime pred priamim poludňajším slnkom.

Bazalka pravá "Dark green"

Kuchynské využitie: Používame čerstvé alebo sušené lístky, ktoré majú silnú korenistú chuť a vôňou pripomínajú klinčeky. Výborne sa hodí do šalátov, polievok, paradajkovej šťavy a omáčok. Používame ju i na dochucovanie majonézy a na prípravu bylinkového masla. Skvele dopĺňa jedlá z tekvice, fazule a húb. Bazalkou taktiež koreníme mäsité jedlá. Jej výraznú chuť neprehluší ani cesnak a spolu s ním tvorí bazalka klasickú omáčku "Kuchynské využitie:PESTO". Bazalku pridávame do varených jedál tesne pred dovarením. Ostrosť chuti tejto bylinky sa zvyšuje varením. Čerstvé lístky si uchovajú aromatickosť, ak ich naložíme do oleja alebo octu. Nemožno nespomenúť nakladané uhorky s bazalkou a ani bazalkový sorbet.

Na prípravu Kuchynské využitie:PESTObazalkového pesta potrebujeme :

Bazalku s cesnakom a olivovým olejom dokonale rozdrvíme v mažiari, pridáme píniové oriešky, soľ, čierne mleté korenie a parmezán. Všetko spolu dôkladne rozdrvíme na hladkú kašu. Môžeme použiť i mixér. Pesto uskladňujeme v chladničke, môžeme si ho však pripraviť i do mrazničky. V tom prípade odporúčam pripraviť pesto bez parmezánu. Pridajte ho do pesta až pred priamou prípravou jedla.

Bazalka pravá "Dark green"/xmedia/bylinky/Bazalka/bazalkovepesto.jpg

Kuchynské využitie:PESTObazalkového pestaLiečivé účinky: Bazalka slúži v prvom rade na uvoľnenie všetkých druhov kŕčov. Ľudia, ktorí častejšie dostávajú kŕče, by mali denne preventívne piť šálku čaju z bazalky. Udržiava rovnováhu črevnej flóry a pomáha pri hnačkách a nadúvaní. Podporuje trávenie a zvyšuje chuť do jedla. Bazalka má uplatnenie i v aromaterapii.

Bazalka pravá "Dark green"/xmedia/bylinky/Bazalka/bazalkovepesto.jpg

Bazalka pravá "Dark green"/xmedia/bylinky/Bazalka/bazalkovepesto.jpg